Idén a világ egyik legjobban teljesítő devizája lett a forint, ami mögött elsősorban az extrém magas, 18 százalékos magyar kamatszint áll. De miért ennyire vonzó ez a befektetők egy részének? Hogy tudnak keresni a kamatkülönbözeten? És mi lesz, ha kamatot vág az MNB, megint kezdhetjük félteni a forintot?
Egyre többen fogadnak a forint gyengülésére, miközben a magyar gazdaság kilátásai és az ország kockázati megítélése folyamatosan javul. Mindez annak köszönhető, hogy a magyar deviza egy korábban elképzelhetetlen befektetési lehetőségben vesz részt, melyben ma a világ egyik legjobb üzlete a forintot shortolni, szinte kockázatmentesen lehet jelentős hozamot elérni vele. De mi a carry-trade lényege és miért lett most ez téma a forint piacán?
Ön mit szólna ahhoz, ha a kecsegtető hozamokat ígérő befektetésein azért bukna folyamatosan, mert a célország szerencsétlen devizája nem bírja a strapát? Nos, pontosan ezzel a dilemmával szembesülnek a feltörekvő piacokon kereskedők, a helyzet pedig egyre kényelmetlenebb. Emiatt nem kizárt, hogy a kamatkülönbségek alapján (carry trade) kereskedőknél, hamarosan betelik a pohár és visszaviszik a pénzüket az egyre jobban festő Egyesült Államokba. Ha így lesz, azt az eladói hullámot a forintalapú eszközök sem úszhatják meg. Sőt, már most úgy tűnik, hogy a leggyengébben teljesítő feltörekvő piaci devizák között van hazánk fizetőeszköze: év elejéhez képest ugyanis 14 százalékot gyengült a dollárral szemben.
Az idei évben is jócskán megbüntették a befektetők a fejlődő piacokat, a részvények folytatták a régóta tartó alulteljesítést, ezzel párhuzamosan pedig az árfolyamok és az értékeltség is kiugróan alacsony szintre esett. Innen jó eséllyel jöhet némi felpattanás, hiszen az említett tényezők mellett a közelmúltban már a tőkekiáramlás is lassult, a globális intézményi befektetők alulsúlyozottsága pedig rekordszinten van. A hosszabb távú fordulatra ugyanakkor nagy valószínűséggel még várni kell, a fejlődő gazdaságok kilátásai továbbra is gyengék, az egyes piacokon a legutóbb kényszerűen végrehajtott kamatemelések a növekedésre negatívan hathatnak.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Titokban módosították a szabályokat.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?